Ticho, které léčí: Jak si udělat víkend bez hluku a zmatku

Každý den jsme obklopeni hlukem. Televize v pozadí, pípání notifikací, ruch ulice, pracovní hovory, rádio v autě… Málokdo si uvědomuje, jak hluboko do nás tenhle neustálý tok zvuků proniká. Jak unavuje naši mysl, přetěžuje nervový systém a zamlžuje intuici. Přitom stačí jediný den — den ticha — a tělo i duše se začnou uzdravovat. V tichu se totiž člověk znovu setkává sám se sebou. A to je možná to nejcennější, co si v dnešní době můžeme dopřát.

Vědecké výzkumy ukazují, že ticho má skutečně blahodárné účinky na mozek. Některé studie naznačují, že už po dvou minutách naprostého ticha dochází k měřitelnému snížení krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence. Ticho podporuje regeneraci neuronů v hipokampu – oblasti mozku, která souvisí s pamětí, emocemi a učením. A kromě biologických efektů je tu ještě jiný rozměr: ticho nás spojuje s vnitřním hlasem. V prostoru bez hluku začínáme slyšet věci, které jindy přehluší shon každodennosti.

Nemusíme utíkat do hor ani vypínat celý svět. Stačí pár vědomých rozhodnutí. Vypněte telefon, televizi i rádio. Zůstaňte sami se sebou – nebo s těmi, se kterými si rozumíte i beze slov. Domácnost zklidněte. Zapalte svíčku, otevřete okno, nechte vykuřovadlo tiše pročistit prostor. Dýchejte pomalu, vnímejte jemné změny světla, teploty, zvuků zvenčí. Každý pohyb může být součástí meditace, pokud ho prožíváte vědomě. Umývání nádobí, zalévání květin, skládání prádla – všechno se může proměnit ve zpomalený obřad ticha a přítomnosti.

Vyjděte ven. Pomalu, bez cíle. Zkuste jít bez hudby v uších. Vnímejte kroky, kontakt se zemí, zpěv ptáků, pohyb větví. V tichu se svět otevře jinak – jemněji, opravdověji. Po návratu si udělejte čaj. Ne jako běžnou rutinu, ale jako malý čajový obřad. Ohřejte vodu, sledujte její pohyb, poslouchejte ticho, které s sebou přináší. Pijte pomalu. Bez slov. Jen vy, teplo a klid.

Ve starých naukách se říká, že ve chvíli, kdy ztichne svět, může k člověku promluvit Universum. Ticho není prázdné. Je plné odpovědí. Je to prostor, ve kterém slyšíme svou intuici, své skutečné pocity, své nitro. Jung vnímal ticho jako klíčový moment individuace – procesu, kdy se člověk stává tím, kým doopravdy je. Ticho není útěk. Je to návrat. K sobě. K životu. K podstatě.(redakce)

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – tvoje příběhy.cz

Vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident
Lexie Ayers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

The most complete solution for web publishing

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sdílet tento příspěvek:

Podobné články