Putování po Sudetech: Skanzen Zubrnice (Saubernitz)

Rozpad C.K. Monarchie a po krátkém období míru pak druhá světová válka znamenala pohromu pro české pohraničí – Sudety. Na tomto regionu se podepsali snad všichni. Nová československá republika do těchto míst neinvestovala a státní zakázky do pohraničí směřovaly pouze k firmám s českým majitelem, kterých zde ovšem bylo jako šafránu. Hospodářská krize a Německem podporované vyostřené národnostní třenice rovněž nepřinesly nic pozitivního. A tak tento kraj držela nad vodou jen nesmírná pracovitost místních obyvatel a jejich láska k půdě a krajině.

Ovšem i toto mělo být zničeno. Mnichovská dohoda přiřkla Sudety k Německu a to znamenalo odliv českých a i části německých obyvatel. Než se stačilo vše zkonsolidovat tak začala válka a místní mladí muži museli narukovat do wehrmachtu a i dalším formacím německé branné moci. Všichni tito lidé na gruntech chyběli.

Poslední ránu zasadil rok 1945. Na hospodářstvích v Sudetech byli už jen lidé staří, ženy, malé děti a mrzáci, kteří sice válku přežili ale pracovat již nemohli. Zbytek byl mrtvý, nebo v zajetí.

Následky kolektivní viny postihly nejen aktivní nacisty a henleinovce, ale i ty kteří se starali jen o své živobytí na půdě, kterou jejich rodiny zvelebovaly stovky let. Odsun německy mluvícího obyvatelstva znamenal zánik stovek vesnic a usedlostí, jelikož noví osadníci z vnitrozemí neměli ke kraji vztah a doposud zde ani jejich potomci nezapustili kořeny.

Jednou takovou obcí je vesnice Zubrnice původním jménem Saubernitz v Českém středohoří. Okolí obce jako i řady jiných tvořila kulturní krajina, plná ovocných sadů, pastvin a chmelnic, jelikož toto vše původní obyvatele živilo. A to tak znamenitě, že například sušené ovoce z těchto končin naší vlasti bylo známé po celém světě. Toto dědictví jsme ale využít nedokázali a tak vše během počátků socialismu a v následujících letech zmizelo, zmizeli lidé a zmizely i vesnice.

V šedesátých letech mělo dojít i na obec Saubernitz. Došlo zde k postupným demolicím historických staveb, které by dnes měly nevyčíslitelnou hodnotu. A aby zkáza byla dokonána a zmizela jakákoliv stopa po ideologicky nesprávné historii, měl být nakonec odstřelen i kostel sv. Maří Magdalény. V tomto však nakonec přeci jen zvítězil zdravý rozum a tak se v první polovině sedmdesátých let za vydatného přispění pracovníků Vlastivědného muzea v Ústí nad Labem podařilo další likvidaci kulturního dědictví v obci zabránit.

Nejen že se jim podařilo uchránit kostel před zbouráním, ale zachráněn i roubený dům čp. 61, který dnes tvoří jádro muzea.

V Zubrnicích nakonec v sedmdesátých letech vzniklo díky svému zakladateli a následnému řediteli Františku Ledvinkovi, muzeum lidové architektury

Bylo to unikum, jelikož v době normalizace docházelo v ČSSR k masívnímu ničení památek, hlavně v oblasti severních Čech, kde řada historicky nenahraditelných staveb musela ustoupit těžbě hnědého uhlí. Viz. třeba unikátní renesanční zámek v obci Ahníkov.

Po založení muzea v Zubrnicích došlo pod vedením prof. Jiřího Škabrady ke stavebněhistorickému průzkumu, který odhalil její další významné památky. Do skanzenu byl zároveň soustřeďovány různé historické stavby i drobné církevní artefakty, které se podařilo nalézt v okolí a zachránit. Pracovníci muzea se pak postarali o jejich obnovu a zachování pro budoucí generace. Ředitel muzea František Ledvinka využil také svých kontaktů s etnologem doktorem Jiřím Langrem z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, který byl předním odborníkem na koncepční budování muzeí v přírodě což znamenalo velký rozvoj.

Samotné práce však zpočátku probíhaly svépomocí a brigádně. Například na obnově historické železniční stanice v Zubrnicích se počátkem devadesátých let podíleli kromě nadšenců i trampové, kteří se rádi zapojovali do podobných aktivit. A mimochodem, kdo si pamatuje český film Páni kluci, tak to zdejší nádraží jistě pozná.

Vše se povedlo a tak 22. září 1988 byl pod patronací významného odborníka na lidové stavby PhDr. Josefa Vařeky otevřen první okruh muzea – chmelařská usedlost čp. 61. Tento okruh je stěžejní i v současné době.

Rok 1989 přinesl změny i do muzea. Díky uvolnění v občanském životě a oproštění se od autoritářských myšlenek jednotné ideologie, které se promítaly i do výkladu historie, směla být dokončena oprava kostela a návštěvníkům se postupně otevřely další expozice.

Muzeum začalo také aktivně aktivně spolupracovat s Fakultou Životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a také se studenty dnešní Fakulty umění a designu. Ti tak v polovině devadesátých let zde začali pořádat Májové jarmarky, které se na dlouho staly široko daleko místní tradicí.

Roku 2018 se skanzen Zubrnice stal součástí Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm. Ostatně zde přeci zakladatel Zubrnického muzea před více než čtyřiceti lety hledal inspiraci.

Posledním velkým projektem muzea byla v letech 2008–2012 přeshraniční spolupráce s německým partnerem v programu Cíl3/Ziel3, který umožnil z evropských dotací rekonstruovat přenesený objekt z Loubí, sloužící jako víceúčelové vzdělávací centrum. Jedná se o největší a plně vybavenou budovu určenou pro edukační programy mezi všemi muzei v přírodě u nás.

Muzeum v Saubernitz nabízí svým návštěvníkům mnohé a opravdu stojí za návštěvu. Nejen že zde můžeme vidět, jak žili naši předkové, ale uvidíme zde velikou inteligenci a um, s jakými si dokázali poradit ve svém životě. Jednoduchost a naprostou funkčnost zařízení, které si vyráběli, praktičnost předmětů denní potřeby bez nějakých nepotřebných zbytečností. Možná porozumíme i pojmům vztah k domovu, který není jen tím domkem, či bytem, který obýváme. Je to celá krajina, kde žijeme. Dozvíme se zde o jejich životech, zvycích a kultuře. 

Dovedli bychom žít tak prostě a přitom plnohodnotně jako oni? Možná bychom se to měli naučit, jelikož to je skutečná ekologie. Vztah k domovu a půdě, její zvelebování v souladu s přírodními zákonitostmi, nikoliv znásilňování krajiny, tak jak to dovedeme my dnes.

(redakce)

 

Foto: Miroslav Neumaier – tvoje příběhy

Vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident
Lexie Ayers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

The most complete solution for web publishing

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Podobné články