Koně jsou na krmení jablky, mrkví, suchým pečivem, pamlsky určenými pro koně apod. velmi citliví. Mnohdy může mít chvilková radost člověka z nakrmení koně „jen jedním jablíčkem“ pro koně fatální následky. Tyto mohou zahrnovat hodiny strávené v urputných bolestech a křečích zvaných kolikami. Tyto koliky mohou být řešitelné pouze operativně na klinikách, a to za desítky až statisíce korun. Bohužel, někdy ani operace nepomůže a kůň zahyne.
Jícen a žaludek koně, díky jejich anatomickým rysům, neumožňují zvířeti zvracet. To znamená, že nevhodné a škodlivé krmivo nebo nadměrné množství krmiva kůň vyzvracet nemůže. Problematika krmení cizích koní a dalších zvířat ve výbězích a jejich následných zdravotních problémů se ve v médiích i na sociálních sítích skloňuje ve všech pádech.
Na jedné straně je zoufalství majitelů, kteří spolu s veterináři bojovali o životy svých koní, často neúspěšně. Těm po nájezdu „krmičů“ zbyly jen oči pro pláč a prázdné místo v srdci i v peněžence. Na straně druhé je neznalost, nepoučitelnost a bezohlednost lidí, kteří touží po kontaktu se zvířaty natolik, že jim nevědomky způsobují utrpení. A nebo to vědí, ale je jim to jedno. Bohužel i ten jeden rohlík může zvířeti ublížit, kůň může být alergický na lepek nebo na něco jiného co složení pečiva obsahuje.
Dokonce najdou se i tací, kteří koni dávají čokoládu nebo tatranku, aniž by věděli, co kůň ve skutečnosti konzumuje. Troufnu si říct, že tyto lidi mohou být rádi, že vědí, že kůň má čtyři nohy, hlavu a ocas. Většinou se stává, že když „krmiče“ okřiknete s otázkou „přijde vám normální krmit cizí koně?“ nebo „přijde vám to v pořádku?“, tak pokaždé odpoví ano a že to je jenom pečivo nebo nějaké ovoce.
Správně, když chcete koni něco dát, zajděte do stáje a tam to dejte majiteli, nebo se zeptejte, jestli byste koním mohli dát pečivo nebo ovoce. Dušička bude mít pokoj, ušetříte majiteli spoustu starostí a koni případnou smrt.
Michaela Procházková
Foto: Pavel Míček