Když se řekne Žernosecké jezero, mnozí si vybaví idylické místo vhodné pro letní koupání a odpočinek. Toto jezero, skryté v náručí Českého středohoří nedaleko města Lovosice, však skrývá mnohem více než jen příležitost pro osvěžení v horkých letních dnech. Jeho příběh je příběhem transformace, inovace a nečekaného využití, které se dotýká důležitých momentů české historie.
V letech 1952 až 1977 se na místě dnešního Žernoseckého jezera těžil štěrkopísek. Tento zdánlivě obyčejný materiál byl klíčový pro výstavbu gigantů české vodní architektury – Slapské a Orlické přehrady. Tyto projekty nejenže zásadně ovlivnily vodní hospodářství v Československu, ale také utvářely krajinu a životy lidí v jejich okolí.
S ukončením těžby se otevřela nová kapitola pro oblast lomu. Průsakem říční vody došlo k postupnému zatopení těžební jámy a vzniklo jezero, které dnes představuje jedno z nejoblíbenějších rekreačních míst v regionu. Změna z průmyslové zóny na přírodní ráj je příkladem, jak může být postindustriální krajina proměněna v místo pro odpočinek, sport a sblížení s přírodou.
Na jezeře jsou čtyři ostrovy. Někteří popisovatelé této oblasti mluví jen o třech, ale to je zřejmě způsobeno tím, že se ani nepodívali na mapu, natož aby oblast navštívili. Jsou zde skutečně čtyři malebné ostrovy, z nichž dva jsou přístupné. Jeden z pevniny po lávce a druhý s názvem Malorka se dá navštívit jen plavbou na lodi. A je jedno jestli vlastní, či půjčenou.
Opravdovou dominantou a centrem dění na jezeře je jachtařský přístav Marina Labe. Pokud je opravdu krásný den, tak si zde můžeme skutečně připadat jako někde na Riviéře, či v jiné exotické destinaci. Akorát že se tu domluvíme česky a platíme našimi penězi za naše pivo.
Jezero má jednu velikou přednost oproti jiným podobným lokalitám u nás. Není to totiž uzavřená „louže“ vody, jako třeba Lipno, Mácháč a další. Je spojena průplavem z Labem, takže je přístupné pro vodní turistiku. Díky tomu je toto místo skvělé k jachtingu a to jak sportovnímu tak i tomu rekreačnímu.
Žernosecké jezero dnes láká návštěvníky nejen svými čistými vodami, ale i možnostmi aktivního vyžití a relaxace. Okolní pískové pláže nabízejí ideální místo pro pikniky, slunění a letní hry, zatímco voda je dostatečně lákavá pro plavce, paddleboardisty a milovníky vodních sportů. Krásná příroda a malebná krajina Českého středohoří dodávají místu jedinečnou atmosféru, která v kombinaci s bohatou historií přitahuje nejen místní, ale i turisty z daleka.
Příběh Žernoseckého jezera je příběhem proměny a ukazuje, jak může lidská činnost, i ta průmyslová, vést k vytvoření nových, pozitivních hodnot pro společnost. Jezero dnes stojí jako symbol regenerace a adaptace, připomínka toho, že i po ukončení průmyslové činnosti může následovat nový začátek plný života a krásy.
K fascinující historii a proměnám Žernoseckého jezera přispívají i další nevšední příběhy, které dodávají tomuto místu další rozměr. Jedním z takových příběhů je experiment s loděmi z betonu, který se odehrál právě na těchto vodách. Ano, čtete správně – lodě z betonu. Tento neobvyklý materiál byl v minulosti zkoušen jako alternativa k tradičním stavebním materiálům pro lodě, a Žernosecké jezero se stalo testovacím polygonem pro tyto inovativní konstrukce. Dodnes lze na břehu jednoho ze čtyř ostrovů vrak jedné z nich, což přidává na tajemnosti a historickém bohatství celé oblasti.
Žernosecké jezero není jen místem pro letní radovánky, ale také kapsou plnou historických zajímavostí, které čekají, až budou znovu objeveny a oceněny. Toto místo, kde se prolíná přírodní krása s lidskou tvořivostí a historií, zůstává pozoruhodnou kapitolou českého dědictví.
Když tedy příště navštívíte Žernosecké jezero, vzpomeňte na jeho unikátní historii. Od štěrkopísku, který pomáhal stavět přehrady a formovat českou krajinu, po oblíbené letní útočiště – je to cesta, která stojí za zamyšlení.
(redakce)
foto: Miroslav Neumaier – Tvoje příběhy
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.