Netradiční cestování: Po vlnách k ostrovním pokladům Atlantiku

Je zima, občas sněží a mrzne, jindy prší. Prostě počasí u kterého bychom byli raději zalezlí někde v teple u kamen nebo krbu. NA takovém místě se dá snít. Snít o dobrodružství, o cestách za horizont kde čeká svoboda. Ta svoboda, kdy na nás nikdo nemůže. Žádný nepříjemný šéf v práci, nebo jiný člověk, co vůči nám uplatňuje svou moc.

Ano, řada z nás si řekne, že jsou to jen sny a že něco takového si mohou dovolit jen bohatí lidé. Jenže ono to tak není. Naše cestovatelské články jsou určeny právě těm, co nemají tolik peněz jako ti bohatí. A hlavně těm, co si myslí, že nemají ty možnosti. Máme je ale takřka všichni. Je to jen o způsobu myšlení a hodnotách.

Nedávno jsme zde psali o jednom takovém člověku, co za dobrodružstvím vyrazil. A tak se snažíme popíchnout další lidi. Stačí k tomu málo. Mít třeba někde na Labi či Vltavě plachetnici a nebát se s ní na moře, pokud je na to stavěná. A nebo si takovou loď půjčit. Nemusí to být luxusní drahá jachta. A cíl také nemusí být drahý resort v Karibiku. I když i tam se dá doplout za malé peníze. Je k tomu potřeba jen loď a odvaha. Naše pozvánka je ale na daleko bližší místo. Dokonce leží v EU, takže nejsou potřeba nijaké zvláštní doklady. Jsou to tak trochu pozapomenuté Azorské ostrovy patřící Portugalsku.

Když vyplujete na moře s touhou objevit toto souostroví, nečeká vás jen cíl cesty, ale i samotná plavba, která je dobrodružstvím sama o sobě. Atlantický oceán je místem, kde se propojuje nezkrotná příroda s čistou krásou a svobodou. Pro jachtaře s odvahou a vášní je plavba na Azory výzvou i odměnou.

Plavba nekonečnou modří

Atlantik má mnoho tváří – někdy je klidný jako zrcadlo, jindy burácí vlnami, které vám připomenou, jak malý člověk proti přírodě je. V noci se pod vámi třpytí hvězdy odrážející se na hladině, zatímco kolem vás může občas proplout majestátní velryba nebo hejna delfínů, kteří jako by vás chtěli doprovodit na vaší cestě. A ty okamžiky, kdy se z vln vynoří zářící měsíc, vás doslova pohltí – budete mít pocit, že jste součástí něčeho mnohem většího.

Úsvity a západy slunce nad oceánem

Každý den na moři je jiný. Slunce vychází zpoza horizontu a jeho paprsky barví oceán do zlata, růžova a oranžova. Pohled na probouzející se svět s šálkem kávy v ruce, jen vy a nekonečný oceán, je pocit, který žádný resort na světě nenahradí. A západy slunce? Jsou to okamžiky, kdy se svět na chvíli zastaví. Když se obloha ponoří do temně rudé a poslední paprsky mizí za obzorem, budete vědět, proč jste se na tuto cestu vydali.

Azory: Ráj na konci cesty

Po dnech a nocích na širém moři se na obzoru objeví první zelené siluety. Azorské ostrovy vás přivítají svou bujnou přírodou, klidnými přístavy a přátelskými lidmi. Z přístavu Horta na Faialu můžete sledovat jachtaře z celého světa, kteří stejně jako vy překonali Atlantik. A co vás čeká dál? Sopečná jezera, termální prameny, tajemné jeskyně a vůně místních pokrmů, které se linou z přístavních restaurací.

Ostrovy mají svou historii

Azorské ostrovy, ležící v Atlantském oceánu asi 1 500 km od pobřeží Portugalska, mají fascinující historii. Ostrovy byly zřejmě známé již ve starověku, podle některých teorií se o nich zmiňovali Féničané či Kartáginci. První doložené záznamy o objevení Azor však pocházejí z 15. století, kdy je portugalský princ Jindřich Mořeplavec zahrnul do svých plánů na expanzi portugalské říše. Roku 1427 narazil portugalský mořeplavec Diogo de Silves na ostrov Santa Maria, a postupně byly objeveny i ostatní ostrovy.

Ostrovy byly neobydlené, když je Portugalci objevili, a začali je kolonizovat od roku 1439. První osadníci přicházeli převážně z Portugalska, ale i z jiných částí Evropy. Azory se rychle staly strategickým bodem na cestě mezi Evropou, Amerikou a Afrikou. V 16. a 17. století hrály klíčovou roli v námořním obchodu a byly terčem útoků pirátů i vojenských střetů, například mezi Španělskem a Anglií.

V 19. století došlo k masivní emigraci obyvatelstva Azor do USA, především na východní pobřeží, což souviselo s ekonomickými problémy. Po celé 20. století zůstávaly Azory součástí Portugalska, byť s omezenou autonomií, která byla rozšířena až po karafiátové revoluci v roce 1974. Dnes jsou Azory jednou z autonomních oblastí Portugalska.

Podnebí Azorských ostrovů a geologie

Azorské ostrovy mají subtropické oceánské podnebí, které je ovlivněno jejich polohou v Atlantském oceánu a blízkostí Golfského proudu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 14 °C v zimě a 25 °C v létě. Díky oceánu jsou teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, stejně jako mezi létem a zimou, relativně malé.

Dešťové srážky jsou časté, což přispívá k bujné vegetaci a nádherně zeleným krajinám. Nejvíce prší od listopadu do března, zatímco léto bývá sušší. Azorské ostrovy jsou také známé svou proměnlivostí počasí – během jednoho dne můžete zažít slunce, déšť i mlhu.

Azory vznikly díky vulkanické činnosti, která je dodnes patrná na mnoha místech. Ostrovy leží na trojném styku tří tektonických desek – euroasijské, severoamerické a africké. Toto specifické geologické umístění dalo vzniknout devíti hlavním ostrovům, které tvoří Azorské souostroví.

Nejstarší ostrovy, jako například Santa Maria, se začaly formovat před více než 4 miliony let. Naopak nejmladší ostrov, Pico, je starý pouze kolem 300 000 let. Vulkány na Azorech jsou stále aktivní a za posledních 600 let bylo zaznamenáno několik erupcí, například na ostrově Faial v roce 1957.

Vulkanická činnost dodala ostrovům nejen jejich malebnou krajinu s krátery, jezery a lávovými poli, ale také bohatou půdu, která podporuje růst subtropické vegetace. Geotermální aktivita je na ostrovech stále patrná – můžete zde vidět horké prameny, fumaroly a v některých oblastech dokonce tradiční vaření v přírodní páře.

Zajímavosti

  • Azory jsou jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb a delfínů, díky bohatým vodám Atlantského oceánu.

  • Na ostrově Pico se nachází nejvyšší hora Portugalska – sopka Pico s výškou 2 351 metrů.

  • Ostrovy jsou známé svou jedinečnou flórou a faunou. Některé druhy ptáků a rostlin jsou endemické, což znamená, že je nenajdete nikde jinde na světě.

Příběhy moře a svobody

Cesta na Azory není jen o dosažení cíle. Je to o návratu k přírodě, ke svobodě, kterou v běžném životě často ztrácíme. Jste sami s větrem, mořem a svou lodí. Každá vlna, každý náklon vás naučí důvěřovat sobě i své plachetnici. A právě ta jednoduchost – žít podle rytmu přírody, být závislý jen na větru a vlastní vůli – je tím, co dělá takovou plavbu nezapomenutelnou.

(redakce)

foto: Pixabay

 

 

Vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident
Lexie Ayers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

The most complete solution for web publishing

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sdílet tento příspěvek:

Podobné články