Gavdos, malebný ostrov nacházející se 26 námořních mil (48 km) jižně od Chora Sfakion, je osídlen již od neolitu a bývá ztotožňován s ostrovem Ogýgie, kde podle legendy nymfa Kalypsó sváděla Odyssea. V římských dobách, kdy byl známý jako Cauda, zde našel útočiště svatý Pavel z Tarsu před mořskou bouří na své cestě do Říma. V 9. století se uvádí, že na Gavdosu žilo až 8 000 obyvatel a ostrov měl samostatné arcibiskupství. Od té doby se v důsledku eroze a vyčerpání přírodních zdrojů, především vody, ostrov stále vylidňuje.
Ostrov, který je nejjižnějším bodem Řecka a celé Evropy, se pyšní hraničním horkým polosuchým klimatem. Léta jsou zde horká, s denními teplotami dosahujícími v červenci a srpnu kolem 33 °C, přičemž extrémy mohou vystoupat až k 40 °C. Zimy na Gavdosu jsou extrémně mírné s průměrnou teplotou kolem 14 °C v lednu. Díky Středozemnímu moři, které ostrov obklopuje, a horkým větrům vanoucím ze Sahary, si Gavdos udržuje vysoké teploty mořské vody, zejména v létě, což přispívá k jeho mírnému klimatu. Pro svou klidnou a odlehlou atmosféru je ostrov oblíbeným útočištěm dobrodružně založených turistů, jelikož zde žije stabilně něco málo přes sto obyvatel žijících ve dvou vesnicích a několika osadách. Sice je zde jen málo turistických zařízení, ale zato je zde lékař a i pošta a to v obci Kastri. Překvapením je místní MHD, což je na tak malém ostrově rarita. S ní se dá jezdit po celém ostrově.
Gavdos, spolu s malým ostrovem Gavdopoula, má zhruba trojúhelníkový tvar a jeho nejvyšší bod, Mount Vardia, dosahuje výšky 345 metrů. Jihovýchodní roh ostrova tvoří skalnatý poloostrov Trypiti s přírodním obloukem, jenž vytvořily přírodní síly. Na vrcholu Trypiti stojí betonová socha nadrozměrné židle, symbol nejjižnějšího bodu Evropy, vybudovaná skupinou Rusů v 90. letech.
Jak jsme už řekli, na ostrově se nacházejí dvě vesnice. Sarakiniko je na severovýchodě asi tak 1 kilometr od přístavu, druhá je zhruba v centru ostrova a jmenuje se Kastri. Na ostrově je i několik dalších osad a usedlostí kde žije zbytek obyvatelstva. Velká zajímavost je spousta církevních památek. Pláž Sarakiniko nese jméno po tureckých pirátech kteří v těchto vodách působili. V dobách, kdy v Řecku byla u moci vojenská junta, tak řečtí komunisté byly na tomto ostrově věznění. Tedy ti, co neutekli do ČSSR.
Jak se na ostrov dostat? Je to opět trochu dobrodružné. Pravidelné trajektové spojení z Kréty na Gavdos provozuje 3-4krát týdně mimo sezónu a denně během hlavní sezóny, s odjezdy z letovisek Paleochora, Sfakia, Loutro a Agia Roumeli. Plavba trvá asi čtyři hodiny a cena zpátečního lístku se pohybuje od 40 do 48 EUR v závislosti na místě odjezdu. Ale záleží na počasí. Druhá možnost je opět na své, či pronajaté lodi, popřípadě po dohodě s kapitánem takové lodi. Máme na mysli samozřejmě nějakou plachetní, či motorovou jachtu.
Alternativně nabízejí místní cestovní kanceláře se sídlem v letovisku Sfakia jednodenní výlety na Gavdos. Tyto výlety obvykle odplouvají kolem 8:00 a z Gavdosu se vrací obvykle kolem 17:00. Přímá plavba trvá něco málo pod dvě hodiny a cena zpátečního lístku běžně činí 40 EUR.
Pro ty, kteří si přejí na Gavdosu zůstat déle než jeden den, ostrov nabízí neopakovatelnou atmosféru klidu, zejména v pozdních odpoledních, večerech a ránech, kdy ostrov opouštějí jednodenní turisté. Můžete si užít procházky po opuštěných plážích, nádherné západy slunce nad mořem a krásnou hvězdnou oblohu neporušenou světelným znečištěním. Gavdos je skutečným útočištěm pro ty, kteří hledají únik od ruchu moderního světa a chtějí se spojit s přírodou. Pro tyhle lidi existuje několik možností ubytování, od jednoduchých bungalovů a kempů po penziony, které nabízejí autentický zážitek z pobytu na ostrově. Lokální taverny a kavárny poskytují možnost ochutnat tradiční řeckou kuchyni a užít si pohostinnost místních obyvatel.
Kromě přírodních krás a odlehlosti, Gavdos nabízí i několik historických a kulturních památek, včetně zbytků starověkých osad, byzantských kostelů a samotářských útočišť, které připomínají bohatou historii ostrova. Návštěvníci mohou prozkoumat ruiny a získat představu o životě, který zde probíhal v minulých epochách.
Ostrov také nabízí několik pláží, které jsou ideální pro odpočinek a koupání v křišťálově čistém moři. Mezi nejoblíbenější pláže patří již zmiňovaná Sarakiniko, Agios Ioannis a Potamos, každá s vlastním jedinečným kouzlem a krásou. Turisté zde mohou najít pokojné kouty pro relaxaci nebo se věnovat šnorchlování a objevování podmořského života Středozemního moře.
Gavdos není jen ostrovem s nádhernými plážemi a klidnou atmosférou, ale také místem s hlubokou historií a bohatou kulturou, které stojí za to objevovat. Ať už hledáte únik od všedního dne, romantické útočiště nebo dobrodružství v divočině, Gavdos nabízí nezapomenutelný zážitek pro každého. Toto místo není tak finančně nedostupné jako drahé karibské či tichomořské destinace. I když i tam se dá cestovat netradičně, tedy levně. Záleží na povaze a snaze cestovatele. Jestli jede se válet na pláž do resortu kde má veškeré pohodlí a služby, nebo tzv. „na divoko“.
(redakce)
foto: iStock