Věděli jste, že na samém východním konci Severní Ameriky leží malý kousek Evropy? Francouzské ostrovy Saint Pierre a Miquelon, nacházející se v Atlantském oceánu, jsou posledním zbytkem francouzské kolonie Nová Francie, což je dnes Kanada. Tyto ostrovy nabízejí fascinující směsici historie, kultury a nádherné přírody, což je dělá ideálním místem pro dobrodružné cestovatele toužící po něčem netradičním.
Saint Pierre a Miquelon mají bohatou historii, která sahá až do doby, kdy byly ostrovy objeveny Evropany v 16. století. Tyto ostrovy byly důležitými stanicemi pro rybolov a obchod v Atlantském oceánu. Během 19. století byly opakovaně předmětem sporů mezi Francií a Velkou Británií, což nakonec vedlo k tomu, že se staly součástí Francie.
Francouzské ostrovy Saint Pierre a Miquelon: Malebný kousek Francie v Severní Americe.
Prvním cestovatelem, který souostroví navštívil, byl Portugalec José Alvarez Faguendez, který se zde vylodil v roce 1520. První trvalá francouzská rybářská osada byla založena v roce 1604 přistěhovalci ze západní Francie (hlavně Baskové, Normani a Bretonci).
Během anglo – francouzských válek v průběhu 17 – 18. století měnily ostrovy své majitele, dokud nebyly trvale roku 1816 na základě Pařížské smlouvy přiřknuty Francii jako její poslední severoamerická kolonie. Ostrovy se staly francouzským zámořským územím v roce 1946 a poté, v roce 1976, zámořským departementem.
V květnu 1985 dostaly ostrovy nový status s novým názvem Zámořské společenství, protože dřívější departementální uspořádání bylo v rozporu s tarifní strukturou Evropského společenství (nyní Evropské unie), do kterého Francie patří. Dlouholetý spor o hranice s Newfoundland byl vyřešen v roce 1992 a udělil Saint-Pierre a Miquelon ekonomickou zónu o rozloze 3 607 čtverečních námořních mil (6 680 km). Pop (odhad 2019) 5 974.
Navzdory mírnému a vlhkému podnebí má souostroví strohý vzhled, lesní porost na kopcích, s výjimkou částí Langlade, byl již dávno vykácen jako palivové dřevo. Průměrné měsíční teploty se pohybují od -10 ° C v zimních měsících do 20 ° C v létě a průměrné roční srážky jsou asi 1 500 mm.
Důležitost připisovaná tomuto poslednímu opěrnému bodu v Severní Americe vedla Francii k dotování ostrovů, protože skromné místní zdroje nemohou uživit místní obyvatelstvo. Asi 70 procent zásob ostrovů se dováží z Kanady nebo z Francie přes Nové Skotsko . Rybolov je stále prakticky jediným zaměstnáním; mražené a sušené ryby, stejně jako rybí moučka, jsou hlavním vývozním artiklem.
Pro fanoušky historie je zajímavé, že Saint Pierre a Miquelon byly během prohibice v USA v 20. letech 20. století centrem pašování alkoholu do Spojených států. To vedlo k legendě, že zdejší rybářská flotila byla početnější, než kolik měla kolonie obyvatel.
Dnes můžete navštívit Muzeum Prohibice a sledovat tyto dobu zblízka.
Místní obyvatelé jsou hrdí na svou francouzskou kulturu. Saint Pierre je jediným městem a hlavním přístavem ostrovů, kde najdete typickou francouzskou architekturu, boulangerie (pekárny) a kavárny, které vytvářejí neodolatelnou atmosféru francouzského venkova. Většina místních obyvatel mluví francouzsky, takže pokud máte znalost francouzštiny, můžete lépe komunikovat a zapojit se do místního života.
Ostrovy Saint Pierre a Miquelon jsou také rájem pro milovníky přírody. Ostrov Miquelon nabízí nádhernou divokou krajinu, na které můžete pozorovat nespočet druhů ptáků, včetně tuleňů a mořských ptáků. Kromě toho můžete prozkoumat nezapomenutelné pláže, které připomínají karibský ráj.
Na ostrově Saint Pierre si můžete užít pěší výlety po malebném pobřeží a prozkoumat krásné rybářské vesničky. Rybaření je zde oblíbenou aktivitou, takže pokud máte rádi tento sport, můžete se připojit k místním rybářům na jejich dobrodružných výpravách.
Pro dobrodruhy je k dispozici možnost výletu na moři, kde můžete vidět velryby, tuleňe a mořské ptáky. Toto je zážitek, který vám zůstane v paměti na celý život.
Kromě přírodní krásy nabízejí Saint Pierre a Miquelon také zajímavosti pro turisty. Můžete navštívit muzea, která vás provedou historií a kulturou ostrovů. Dále si můžete prohlédnout maják Pointe aux Canons na ostrově Miquelon, který nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.
Ať už preferujete pozorování ptáků na odlehlých plážích, dobrodružství na moři nebo procházky malebnými vesnicemi, Saint Pierre a Miquelon mají co nabídnout.
Pokud hledáte netradiční cestování a rádi byste objevili evropský kousek v Severní Americe, francouzské ostrovy Saint Pierre a Miquelon by mohly být vaší další destinací. S jejich fascinující historií, bohatou kulturou a krásnou přírodou jsou tato souostroví skvělým místem pro dobrodružství. Zážitky z pozorování ptáků, výlety na moři a procházky malebnými vesnicemi udělají z vaší návštěvy nezapomenutelný zážitek. Na ostrovy se lze dostat několika způsoby.
Nejbližším pevninským bodem je kanadský Newfoundland, a odtud je možné se na ostrovy dostat následovně:
Letadlem: Existuje mezinárodní letiště na ostrově Saint-Pierre, které přijímá lety z několika kanadských měst, jako je Halifax a Montreal. Také jsou k dispozici sezónní lety z francouzských měst, například z Paříže. Letiště se jmenuje Letiště Saint-Pierre Pointe-Blanche.
Lodí: Existují trajekty, které spojují ostrovy s některými městy na Newfoundlandu, jako je Fortune. Doba plavby trajektem může trvat několik hodin.
Privátní lodí: Pokud máte vlastní loď, můžete se na ostrovy dostat sami. Je však důležité si zjistit aktuální povinnosti a předpisy týkající se vstupu do těchto vod a přistání na ostrovech.
Před plánováním cesty na ostrovy Saint-Pierre a Miquelon je dobré zkontrolovat aktuální informace o dostupnosti a rezervovat dopravu, zejména pokud cestujete během turistické sezóny, protože mohou být omezeny místa na letadlech či trajektech. Také je nutné si vzít s sebou cestovní pas, jelikož ačkoliv se jedná o francouzskou půdu, není součástí EU a tudíž ani Schengenského prostoru.
Ať už se rozhodnete prozkoumat historii ostrovů, vychutnat si místní kuchyni ve stylových kavárnách nebo jen relaxovat na krásných plážích, Saint Pierre a Miquelon mají co nabídnout pro každého cestovatele. Tato malá francouzská kolonie je jako kousek Evropy v srdci Severní Ameriky a nabízí jedinečnou směs kultury, historie a přírodní krásy.
Takže pokud máte chuť na dobrodružství mimo obvyklé turistické trasy a chtěli byste objevit skrytý poklad na konci Atlantského oceánu, neváhejte a vydejte se na cestu do Saint Pierre a Miquelon. Tato místa vám zaručeně zůstanou v srdci jako jedinečný kousek Evropy uprostřed Severní Ameriky.
(redakce)
foto: internet