Labutě jsou nádherná stvoření, elegantní štíhlý krk a sněhově bílé peří, které je však leckdy zbrocené krví svých potomků nebo vlastní. Je pochopitelné, že tato zvířata nemá rád každý. Nebojte, oni vás taky zrovna v lásce nemají, ale nejsou zákeřné a zlomyslné k nám tak jako my k nim.
Vždy mě na labutích fascinovalo, že tvoří páry na celý život, vzájemně o sebe pečují a jsou dobrými rodiči. Spousta lidí by si z nich mohla brát příklad, ostatně jako z celé přírody. Lidé mají jednu nepříjemnou vlastnost, a to zničit nebo dokonce zabíjet jen tak pro zábavu. V roce 2022 bylo v Teplicích zaznamenáno pět úhynů labutí a dvě kachny, proč vlastně? Vcelku jednoduchá odpověď, protože přece můžeme.
Labutě jsou stejně citlivá a zranitelná zvířata jako my. O tom se přesvědčila skupina chlapců v roce 2020, když cihlou rozmlátili hnízdo, čímž nezabili nevylíhlá mláďata, ale matku, která uhynula na „syndrom zlomeného srdce“. Lidé se domnívají, že zvířata jsou hloupá a bez emocí. Občas si přeju, aby to tak bylo, protože by si neuvědomovali, jakou bolest a utrpení jim jsme schopní způsobit.
Přibližně od roku 2015 se na Šumpersku zaznamenávají neustálé útoky na labutě, například otrávené návnady, namotané rybářské vlasce, ustřihávání mladým labutím křídel zaživa. Jen a pouze kvůli tomu, že si před pár lety neschopní majitelé Yorkshirského teriéra nezvládli ohlídat zřejmě nevychovaného psa, který se vrhl k labutímu hnízdu, kde byl následně jedním z rodičů ušlapán.
A konec konců tu mám případ z května letošního roku, kdy na Plzeňsku labutí samici napadl pes, ukousl jí část nohy a velmi vážně poranil křídlo. Samici, která seděla už druhým měsícem na devíti vejcích, museli záchranáři utratit. Bohužel, většina incidentů je díky „uctívačům svatého Azora“, kteří své nevychované psy nechávají volně pobíhat bez vodítka, protože jejich psi přece poslouchají na slovo – tedy ne zrovna, když po nich něco chtějí, ale jinak ano. Jejich nezodpovědností často způsobí škodu okolí, ale i sobě.
Dalším vážným problémem je nevhodné krmení vodního ptactva. Mnoho lidí si myslí, že když labutím, kachnám či husám hodí kousek chleba, dělají jim tím laskavost. Opak je však pravdou. Pečivo je pro vodní ptactvo velmi nebezpečné.
Správné krmení vodního ptactva
Vodní ptactvo by mělo dostávat potravu, která odpovídá jejich přirozené stravě. Ideální jsou:
Speciální granule pro vodní ptactvo, které lze zakoupit v obchodech s krmivy.
Listová zelenina jako salát, špenát nebo kapusta.
Obiloviny jako pšenice, oves nebo ječmen.
Čerstvé ovoce jako jablka (bez jadérek), hrozny nebo bobule.
Nebezpečí pečiva
Pečivo, zejména bílé, může způsobit řadu zdravotních problémů:
Andělské křídlo: Tento stav způsobuje deformaci křídel, což znemožňuje ptákům létat.
Malnutrice: Pečivo postrádá potřebné živiny, což může vést k podvýživě.
Plísně: Zbytky pečiva mohou rychle plesnivět, a pokud je ptáci snědí, mohou se otrávit.
Trávicí problémy: Pečivo je těžko stravitelné a může způsobit zácpu nebo průjem.
Lidé často nevědí, že svými dobře míněnými činy mohou ptákům způsobit vážné problémy. Pokud chceme vodní ptactvo opravdu podpořit, musíme se vzdělávat a krmit je správně. Jen tak můžeme zajistit, že tato nádherná stvoření budou zdravá a budou moci dál plnit své důležité místo v našem ekosystému.
Autor: Michaela Procházková
Foto: Michaela Procházková