Heřmánek s jeho jemnými květy a léčivými vlastnostmi, patří mezi jedny z nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Tato rostlina se vyznačuje svou krásnou vůní a rozmanitým využitím v medicíně, kosmetice a dokonce i kulinářství.
Heřmánek (Matricaria chamomilla), je tradiční léčivou rostlinou pocházející z Eurasie, a je také rozšířený v Severní Americe. Má drobné květy s bílými okrajovými lístky a žlutým středem. Je známý svou jemnou vůní a je často pěstován pro své léčivé účinky.
Heřmánek má bohatou historii v tradiční medicíně. Už staří Egypťané a Římané ho používali pro jeho léčivé vlastnosti. Byl ceněn pro svou schopnost uklidňovat a pomáhat při trávicích problémech. Ve starověkém Egyptě byl heřmánek dokonce považován za posvátnou rostlinu a byl používán při obřadech a léčení.
Heřmánek je známý svými protizánětlivými, uklidňujícími a antiseptickými vlastnostmi. Je oblíbený pro svou schopnost uklidnit nervy a podpořit lepší spánek. Čaj z heřmánku je běžně používán jako prostředek ke zklidnění trávicího traktu, zmírnění bolestí hlavy a dokonce i k léčbě kožních problémů. Je také dobrý na bolest zubu, nadýmání, menstruační problémy, zánět nadvarlete, průjmy.
Heřmánkový čaj: Jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spařit a pak necháme krátce vyluhovat.
Přísada do koupele: Pro koupel ve vaně použijeme čtyři velké hrsti, pro umývání tváře a hlavy pouze jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme.
Obklady z heřmánku: Jednu polévkovou lžíci vrchovatě naplněnou zalijeme 1/4 litrem vařícího mléka, krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady.
Pára z heřmánku: Jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod ručníkem
Bylinný polštář: Lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi a přiložíme.
Heřmánkový olej: Lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slunného dne. Zalijeme je olivovým olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce!
Heřmánková mast: 250 g vepřového sádla zahřejeme na 120°C a vsypeme do něho čtyři velké hrsti čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík. Nejlepší způsob je tento: Lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce s nástavkem na vylévání a heřmánkovou mast prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přelije do čistých lahviček nebo kelímků.
Heřmánková koupel – pro celkovou koupel ve vaně použijeme 2 hrsti suchých květů, pro oplach ran nebo částečnou koupel rukou či nohou stačí 1 hrst. Uvedené množství zalijeme litrem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, slijeme.
Heřmánek je občas využíván také v kuchyni. Květy heřmánku lze použít k přípravě čaje nebo infuzí, které dodávají nápojům jemnou a příjemnou chuť. Některé recepty ho také zahrnují jako součást koření či ochucovadla pro určité pokrmy.
Díky svým protizánětlivým a hojivým vlastnostem se heřmánek také často využívá v kosmetických produktech. Je součástí mnoha pleťových krémů, šamponů a přípravků na péči o pokožku. Má schopnost zklidňovat podrážděnou pokožku a podporovat její regeneraci.
Foto: Pixabay