Duchové živlů – voda, nymfy, rusalky, vodníci

O živlových duchovních bytostech jsme již začali mluvit v našem předchozím článku týkajícího se salamandrů. Oheň je živlem života, dynamiky, pohybu. Oheň dává světlo a teplo. Ovšem vše má svůj protipól. A tím je v tomto případě voda.

Voda je chladná a je podmínkou hniloby a rozkladu. Voda, když je bez pohybu, tak je z ní za chvíli zapáchající stoka plná smrti a umírání. Voda ve spojení se zemí tvoří bažiny a to je opět smrt a zmar. V této symbolice je ukázané, že pokud se zastaví pohyb, dynamika, přichází konec.

Naši předkové věděli, že stejně jako oheň, tak i voda má svou duchovní podstatu. Vodní duchy jak ženské, tak mužské podstaty známe z pověstí a pohádek, kde o nich zůstaly zprávy.

Lidé nosili těmto bytostem oběti a měli je v úctě. Věděli, co představují a jako mají moc. Snažili se s těmito stvořeními být zadobře, jelikož to bylo prospěšné pro všechny. Pokud jsou živly vyvážené, je vše v pořádku. Pokud si vzpomeneme na pohádku Živá a mrtvá voda, tak i zde je popsáno, že vše musí být v symbióze, jinak to nefunguje. Obě substance nemohly jedna bez druhé existovat a správně fungovat. Živá voda, ta kterou pijeme, díky které je zde na Zemi život, nemůže být bez ohně, bez dynamiky, jinak se z ní stává mrtvá hnijící stoka. Napít se takové vody znamená nemoc i smrt. Voda ochlazuje oheň, když nabyde nadvlády, a zase oheň dává dynamiku vodě, když se zastaví a když i ona nabyde vrch, tak ji odpařuje a tak ji krotí.

Duchovní podstatu vody symbolizují vodníci a vodní víly. Voda je živlem se ženským nábojem. Toto věděli již staří alchymisté a nejen oni.

Vodu symbolizují hlavně vodní víly. Jedny z tajemným bytostí jsou i temní vodní démoni ženského principu – rusalky. Dají se považovat za protipól vodních víl, které byly lidem spíše nakloněny a leckdy jim i pomáhaly. Rusalky ne. Ty zase lidem škodily.

Pověsti o rusalkách je vykreslují různě. Shodují se v tom, že se jedná o velmi nebezpečná stvoření se kterými není radno se setkat, natož zahrávat. Pokud přistihnou někoho v nočních hodinách v blízkosti svého místa výskytu, zaženou jej mezi sebe, kde ho utancují k smrti. Také prý rozčesáváním svých dlouhých vlasů, rozpoutaly povodeň. V těch vlasech je údajně skryta temná síla vody.

Vodní víly zase byly považovány za lidem přátelské bytosti, pokud člověk zachoval patřičnou úctu a slušnost. Je ovšem i teorie, že rusalky jsou jen rozzlobené víly, kterým lidé ublížili. V řeckých bájích se vodní víly nazývají Najády, které byly brány jako polobohyně, které se staraly o vodu a vláhu. Vědělo se že bez nich nelze žít. I u nás se vědělo, že bez vodních víl není život.

Podle pověstí docházelo i k fyzickým kontaktům s lidmi. A nemluvíme jen o utancování neopatrných mládenců rusalkami. Podle těchto příběhů docházelo i k sexuálním stykům mezi lidmi a vílami. Lidé žijící osaměle v lesích měli mít občas takovou bytost za životního partnera.

Ačkoliv se jedná o duchovní bytosti, tak víly nejsou nesmrtelné. Jejich existence je přímo navázána na zdroj vody s nímž jsou spjaty. Pokud zanikl, zanikla i jeho duchovní část v podobě víly.

Skutečné ekologické chování je nutné propojit s uvědoměním si těchto souvislostí. Pokud zničíme studánku zabijeme i vílu. Pokud otrávíme potok, řeku, prostě vodní zdroj, tak zabíjíme tyto nymfy.

K tématu jsme nechali něco říct i panu Jindřichovi.

„Lidé tyto znalosti díky moderní době prostě zapomněli. Není to záležitost posledních let. Už od osmnáctého století vědci sledují svět pouze z hlediska viděného a měřitelného. A to na základě tehdejších možností. Je to jako vzít metrové pravítko a říct že větší rozměr již neexistuje, jelikož cokoliv je delší než metr, nelze změřit. A tohoto principu se věda drží dodnes. Dále je zde samozřejmě vliv křesťanství, které tyto pro nás tak potřebné bytosti postavilo „mimo zákon“. Živlové duchy zařadilo mezi démony a tudíž nepřátele. Připravili jsme se tak o spojení s přírodou, jelikož pomocí těchto bytostí s námi Země komunikovala. A přitom stačilo a vlastně pořád stačí jen málo. Pokora a úcta. Já osobně když přijdu k vodnímu prameni a chci se napít, tak o vodu poprosím. Vím, že tam ta nymfa je. Oslovím ji a slušně poprosím. A divili byste se, ta voda je pak taková lepší, osvěžující. Někdy, když mám možnost, tak se s těmito bytostmi dělím o své jídlo, drobné dárky a podobně. Přesně jak to dělali naši předkové. Kdo něco takového začne dělat a nepřijde mu to hloupé, tak mu dojde toto spojení. Tyto bytosti nám totiž odpoví. A udělají to velice rychle. Poznáme to na pocitech. Najednou nám oheň, nebo již zmiňovaná studánka, přijde blízká a nebudeme se vůči těmto bytostem a místům chovat bezohledně. Vždyť kdo by nalil nějaké svinstvo do studánky, vůči které pociťuje pouto?“

Dříve lidé u studánek nechávaly pochutinky, koláče a na stromy věšeli různé pentličky a jednoduché šperky.

„Uvědomme si, že tyto bytosti mají svým jednáním blízko k dětem. Přemýšlejí nekomplikovaně. Nekonají úskoky, podlosti. To jsou vlastnosti lidí. Víla vás nepodvede. Potěší je drobný dárek. Ale musí být daný s láskou a úctou. To je totiž to, co dáváme. Můžete přinést nejdražší šperk a přesto nebude tak cenný jako kamínek nalezený u cesty. Záleží na tom, s čím to dáme. Jestli s láskou, či z povinnosti, nebo jen ze slušnosti. To srdce je tam totiž to co dáváme. Ten předmět je jenom prostředník.“

Tak až půjdeme zase do lesa na výlet a přijdeme ke studánce, zkusme se u ní chovat s úctou a pokorou a než z ní nabereme vodu, poprosme o ni. Nic nám to neudělá, nic nás to stát nebude. A zkusme o víle tohoto pramene přemýšlet. A třeba nám dá o sobě vědět. A když ne hned tak třeba příště. A něco jí tam můžeme nechat. Ale ne plechovku od paštiky. I když to by udělal snad jen hlupák.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Tvoje příběhy

Vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident
Lexie Ayers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

The most complete solution for web publishing

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Podobné články