Bříza, strom s krásnou bílou kůrou a lehkými listy, zaujímá významné místo v přírodě i v lidské kultuře. Její elegantní vzhled a široká škála využití z ní činí jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších dřevin v Evropě i po celém světě.
Bříza je známá svým vědeckým názvem Betula, je stromem patřícím do čeledi břízovitých (Betulaceae). Je rozšířená v mírném podnebném pásu na Severní polokouli. Existuje několik druhů bříz, ale nejznámější mezi nimi jsou bříza bílá (Betula pendula) a bříza papírová (Betula papyrifera).
Bříza má hluboké kořeny v mnoha kulturách a je spojována se symbolikou obnovy, čistoty a nového začátku. Je považována za symbol čistoty a světla a je často spojována s oslavami jara a obnovy života. V některých kulturách je bříza považována za strom ochrany a uzdravení.
Bříza má dlouhou historii v tradiční medicíně. Různé části stromu, včetně listů, kůry a mízy, mají léčivé vlastnosti. Obsahuje flavonoidy, fenolické sloučeniny a další bioaktivní látky, které poskytují antimikrobiální a protizánětlivé účinky.
Břízový čaj, vyrobený ze suchých listů, je oblíbeným prostředkem pro detoxikaci těla, podporu trávení a zlepšení imunity. Olej z břízy se používá v aromaterapii pro své relaxační účinky a k masážím kvůli svým antiseptickým vlastnostem.
List břízy je skvělým diuretikem, vhodným při revmatismu, dně a nemocech ledvin a močových cest. Droga (bylina) má též potopudné účinky. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí. Snižuje i krevní cholesterol. Pupeny pomáhají při osteoporóze a při nemocech slinivky břišní – pankreatu a sleziny. Koupele z březového listí pomáhají při revmatismu a při otocích.
Z březové mízy, tzv. „březové vody“, se dělají vlasové vody, které se používají dle pokynů výrobce. Březová voda omezuje tvorbu lupů a maštění vlasů. Zlepšuje pružnost vlasů a lesk.
Bříza má léčivý účinek také na nemoci srdce, řídnutí kostí, močové a ledvinové kameny, nemoci sleziny, otoky, vodnatelnost, atd…..
Bříza není pouze estetickým stromem, ale má také mnoho praktických využití. Je využívána v průmyslu k výrobě nábytku, dřevěného uhlí, dýmek, hudebních nástrojů a papíru. Březový papír, vyrobený z kůry břízy, má hladkou a světlou strukturu, která se často využívá pro umělecké a dekorační účely.
Bříza má také ekologický význam. Její kořeny pomáhají stabilizovat půdu, a proto je často vysazována na svazích k zabránění eroze. Je také důležitým zdrojem potravy a útočiště pro mnoho druhů zvířat a hmyzu.
I když je bříza obecně považována za bezpečnou rostlinu, některé její části mohou být alergenní nebo mít kontraindikace pro určité jedince. Je důležité konzultovat s lékařem nebo odborníkem před použitím břízy v léčitelství nebo při jakýchkoli alergiích.
Bříza zaujímá významné místo v přírodě i v lidské kultuře díky svému vzhledu, symbolice a širokému využití. Je to symbol obnovy a čistoty, zároveň poskytuje léčivé látky a praktické aplikace, což činí z tohoto stromu obdivuhodného partnera pro člověka i pro přírodu.
Foto: Internet