Alexej Archipovič Leonov – hrdina dobývání vesmíru

Na dnešní den tj. 11.10 připadá výročí úmrtí Alexeje Archipoviče Leonova (1934–2019) což byl sovětský kosmonaut, který držel jedno velmi významné prvenství.

Alexej Leonov se zapsal do dějin kosmonautiky tím, že jako první člověk vystoupil do otevřeného vesmíru. Stalo se tak 18. března 1965 v rámci mise Voschod 2, kdy Leonov opustil kosmickou loď a během 12 minutového výstupu se pohyboval volně ve vesmíru, zatímco byl , spojený s ní pouze 5,35 metru dlouhým lanem „pupkem“ (lifeline). Tento výstup nebyl jen technologickým triumfem, ale i významným symbolickým úspěchem pro Sovětský svaz v rámci vesmírného závodu mezi USA a SSSR.

Výstup však nebyl bez rizik. Problémy, kterým Leonov čelil během svého historického výstupu, se týkaly především skafandru, který se v kontaktu s vakuem nafoukl více, než bylo plánováno. Tato komplikace nebyla předem odhadnuta, což Leonova postavilo do velmi riskantní situace. Nafouknutý skafandr mu bránil v návratu zpět do přechodové komory kosmické lodi. Leonov nakonec musel improvizovat a uvolnit trochu vzduchu ze skafandru, aby se dokázal vtěsnat zpět.

Tento moment ukázal nejen na technologická omezení, se kterými se tehdejší kosmonautika potýkala, ale i na lidskou odvahu a schopnost improvizovat v krizových situacích. Leonov byl schopen zachovat chladnou hlavu a rychle najít řešení, čímž zachránil svou vlastní misi i život.

Leonov se narodil  v malé vesničce na Sibiři jako osmý z devíti dětí. Na konci 30. let 20. století, během stalinských čistek byl jeho otec zatčen a jeho matka s dětmi byla jakožto  manželka nepřítele lidu vystěhována z domu a ocitla se bez prostředků na ulici.

Otec byl naštěstí později propuštěn a po válce se rodina přestěhovala do Kaliningradu. Alexej na výzvu Komsomolu  v roce 1953 odešel do čugujevského vojenského leteckého učiliště u Charkova. Odtud pak po ukončení zamířil do aktivní služby ve vojenském letectvu, kde brzy získal leteckou kvalifikaci Vojenský letec 3. třídy a Instruktor výsadkových jednotek. Poté byl vybrán k výcviku první dvacítky budoucích sovětských kosmonautů. V lednu 1960 se oženil a absolvoval první etapu testů společně s Jurijem Gagarinem, Germanem Titovem a dalšími. Přitom dál létal u svého pluku.

Další klíčovým momentem Leonovovy kariéry byla mezinárodní mise Apollo-Sojuz v roce 1975. Tato mise znamenala historický průlom v mezinárodní spolupráci mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v oblasti kosmonautiky. Leonov byl velitelem sovětského týmu, zatímco na americké straně stál velitel Thomas Stafford.

Mise Apollo-Sojuz symbolizovala konec vesmírného závodu mezi USA a Sovětským svazem a ukázal, že spolupráce mezi těmito dvěma mocnostmi byla možná i v době studené války. Během této mise došlo k propojení dvou kosmických lodí, což umožnilo posádkám  z obou zemí spolupracovat a komunikovat. Pro Leonova to byla jedna z vrcholných událostí jeho kariéry, kde mohl nejen prokázat své technické dovednosti, ale i přispět k budování mostů mezi dvěma národy.

Leonov byl nejen hrdinou vesmírných misí, ale také nadaným umělcem. Umění bylo pro něj od dětství vášní, a jeho zážitky z vesmíru se staly inspirací pro mnoho jeho děl. Při svých cestách do vesmíru si sebou bral malířské potřeby, aby mohl zachytit okamžiky, které prožil. Nejznámější jsou jeho kresby, které zobrazují výjevy z vesmíru, včetně jeho slavného výstupu mimo kosmickou loď Voschod 2.

Leonovovy malby jsou často označovány za fascinující spojení vědy a umění. Zachycují nejen technologické triumfy kosmonautiky, ale i jeho hluboké osobní prožitky a spojení s vesmírem. Jeho díla jsou jedinečným způsobem, jak propojit lidské umění s vědou a technologií, a zůstávají cennými artefakty kosmonautické historie.

Alexej Leonov je jméno, které se nesmazatelně zapsalo do historie kosmonautiky. Byl nejen hrdinou, který podnikl první výstup do vesmíru, ale také diplomat a umělec, který svým životem a prací propojoval vědecký, kulturní i politický svět. Jeho příběh je příběhem člověka, který překonal obrovské výzvy a dokázal, že lidská vynalézavost a odvaha nemají hranic – ani ve vesmíru.

Leonov zemřel 11. října 2019 ve věku 85 let, ale jeho odkaz žije dál jako symbol lidské odvahy a průkopnictví ve vesmíru. Jeho výstup do vesmíru otevřel cestu dalším misím, které následovaly, a jeho práce na mezinárodní spolupráci v kosmonautice zůstává inspirací pro moderní vesmírné programy.

Jeho odkaz také žije skrze jeho malby a uměleckou tvorbu, která poskytuje jedinečný pohled na vesmír očima někoho, kdo ho osobně zažil. Jeho příběh nám připomíná, že i za hranicemi technologií a vědy stojí lidé – s jejich odvahou, kreativitou a vizemi pro budoucnost. Leonov bude vždy považován za průkopníka, který pomohl posunout hranice toho, co je možné ve vesmíru dosáhnout.

(redakce)

foto: archiv, Alexej Leonov

 



Vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident
Lexie Ayers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

The most complete solution for web publishing

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Podobné články