Adina Mandlová – jméno, které je neodmyslitelně spjato se zlatou érou československého filmu. Její půvab a herecký talent z ní učinily jednu z největších ikon první republiky. Přestože byla symbolem elegance a úspěchu, její život byl plný dramatických zvratů, tragédií i nepřátelství.
Dětství a cesta ke slávě
Adina Mandlová, celým jménem Jarmila Anna Františka Marie Mandlová, se narodila do dobře situované rodiny. Po smrti otce však přišla chudoba, která poznamenala její mládí. Po vyloučení ze školy se oddávala flámování a alkoholu, ale její matka jí našla podporu v novém partnerovi. Ten jí umožnil studium v Paříži, které však nedokončila.
Adina nakonec začala pracovat jako sekretářka v Mladé Boleslavi, kde díky kontaktům dostala příležitost objevit se před kamerou. Její první rolí byl film Děvčátko, neříkej ne (1932). Odtud už byl jen krůček k roli asistentky a později partnerky slavného Huga Haase, s nímž vytvořila ikonickou dvojici.
Zlatá éra s Hugo Haasem a dalšími hvězdami
Mezi lety 1933–1937 natočila s Hugem Haasem nezapomenutelné filmy jako Život je pes (1933), Mazlíček (1934) a Ať žije nebožtík (1935). Její kariéra se rozběhla raketovým tempem a její půvab okouzlil diváky i režiséry. V roce 1939 natočila film Kristián, kde zazářila po boku Oldřicha Nového. Další úspěchy následovaly – Přítelkyně pana ministra, Ducháček to zařídí či Těžký život dobrodruha se staly diváckými hity.
Tragédie a stíny války
V době nacistické okupace však její život postihla tragédie. Její manžel, bankéř Zdeněk Tůma, spáchal sebevraždu. Navíc byla obviňována z kolaborace, protože přijímala pozvání na večeře od vysoce postavených nacistů. Takové odmítnutí by však pro ni mohlo znamenat deportaci do koncentračního tábora, zejména kvůli jejímu předchozímu vztahu s židovským hercem Hugem Haasem.
I přes osobní potíže natáčela až do roku 1945. Jejím posledním filmem byla Sobota.
Po válce: Obvinění a emigrace
Po válce byla Adina Mandlová zatčena a obviněna z kolaborace. Přestože jí nebylo nic dokázáno, byla veřejně odsuzována a nucena pracovat v továrně. Díky účelovému sňatku s Josefem Kočvárkem získala vízum a mohla emigrovat do Velké Británie.
Ve Spojeném království natočila film The Fool and the Princess, ale na úspěšnou kariéru v Československu nenavázala. Její angličtina s přízvukem a obvinění z kolaborace jí znemožnily stát se uznávanou herečkou. Po rozvodu se provdala za britského obchodníka Geoffreyho a později se usadila na Maltě s módním návrhářem Benem Pearsonem.
Návrat do Československa a hořký konec
Na konci 60. let dostala nabídku alternace v muzikálu Hello Dolly, ale kvůli petici socialistických herců tuto roli nezískala. Po návratu do Anglie pracovala ve firmě svého manžela. Později se přestěhovali do Kanady, kde Josef Škvorecký vydal její paměti Dneska se tomu už jen směju.
Adina Mandlová se do vlasti vrátila až v roce 1991. Zde žila osamělá a zapomenutá. Zemřela 16. června 1991 v nemocnici v Dobříši. Její popel byl rozptýlen na loučce vedle krematoria.
(redakce)
foto: Youtube