Jan Jesenský (Johannes Jessenius): Lékař, vědec, rektor a tragický symbol české historie

21. červen roku 1621 mohl být velmi krásný den. Jenže nebyl. Toho dne se uskutečnila pomsta v podobě staroměstské exekuce. Hromadné popravy 27 českých pánů, rytířů a měšťanů. Staroměstský kat Jan Mydlář toho dne musel popravit i svého přítele a v podstatě i kolegu lékaře, jelikož tento kat měl medicínské vzdělání.

Jméno popraveného znělo: Jan Jesenský.

Profesor Jan Jesenský se narodil 27. prosince 1566 ve Vratislavi do rodiny uherského šlechtice Baltazara Jesenského z Turce .

Rodinné zázemí a vzdělání

Jan Jesenský pocházel z uherské šlechtické rodiny Jesenských, která byla původem z Turce (dnešní Slovensko). Narodil se v polském Vratislavi, kde jeho rodina nalezla nový domov. Již od mládí se ukazovalo, že Jan zdědil intelektuální talent i ctižádost. Po základním vzdělání v německých a polských školách odešel studovat filozofii a medicínu do Wittenbergu a později do italské Padovy. Doktorát z medicíny obhájil roku 1591 svou prací

O onemocnění žluči při třídenní zimnici

Téhož roku získal i doktorát z filozofie za spis

O nároku lidu na odpor proti tyranům. Tento spis byl posléze takovým duchovním dílem povstání českých stavů z roku 1618.

Stejně jako dnes platilo, že se člověk neměl protivit vládním názorům a náboženství. Proto jakožto nekatolík nemohl získat doktorát přímo od Padovské univerzity, avšak na doporučení profesorů byl prohlášen doktorem filozofie a medicíny v Praze císařským velkoalmužníkem Jacobem Chimarraem. Studium v Padově mělo na jeho myšlení a profesní směr zásadní vliv. Padova byla tehdy jedním z předních medicínských center Evropy a Jesenius zde načerpal znalosti, které byly pro medicínu přelomové.

Po studiích se vrátil do rodné Vratislavi, ale posléze působil jako osobní lékař u saského kurfiřta v Drážďanech. O tři roky později se stal nakonec i profesorem chirurgie a anatomie. Tuto vědeckou hodnost získal opět ve Wittenbergu.

Za svého působení na této univerzitě pozvedl její úroveň Napsal zde řadu svých prvních děl a inicioval i vznik cenných disertačních prací. Jessenius byl velmi ctižádostivý a kromě filozofie a lékařství se zajímal i o o jiné aspekty života, včetně literatury.. V době svého působení ve Wittenbergu se oženil s Marií Felsovou, sestrou svého přítele z lipských studií. Několik měsíců zde pak hostil císařského astronoma Tycha Brahe de Knudstrupa, který se stal jeho dobrým přítelem.

Průkopník veřejných pitev

Jedním z nejvýznamnějších přínosů Jana Jesenského do dějin evropské vědy byla první veřejná pitva v českých zemích. Ta proběhla v Praze v červnu roku 1600. Pitva byla provedena na těle popraveného muže a měla velký význam jak z lékařského, tak společenského hlediska. Jessenius během ní veřejně přednášel o lidském těle a jeho funkcích, čímž zpopularizoval vědecký přístup k medicíně. Tato událost přitáhla pozornost celé vědecké i laické veřejnosti a stala se symbolem pokroku v medicíně. A jeho spolupracovníkem na této pitvě měl být právě Jan Mydlář.

Rektor Univerzity Karlovy a politická angažovanost

Jan Jesenský nebyl jen lékařem, ale také významnou osobností politického a akademického života. V roce 1617 byl zvolen rektorem Univerzity Karlovy, kde se zasazoval o modernizaci výuky a podporoval reformaci. Patřil k zastáncům a účastníkům stavovského povstání a otevřeně se postavil proti násilné katolizaci, která navíc odporovala platným zákonům (Rudolfův Majestát).

Rok 1618 se stal přelomovým v české historii. Jan Jesenský byl přítomen na stavovském sněmu, který rozhodl o Pražské defenestraci. Tato událost, kdy byli místodržící vyhozeni z oken Pražského hradu, byla počátkem stavovského povstání a následně třicetileté války. Jessenius byl jedním z hlavních řečníků, kteří se postavili za práva české šlechty a za náboženskou svobodu. Stal se též diplomatem a domlouval spojenectví stavovských povstalců s Uhry a jednal i s tureckým vyslancem.

Tragický osud

Po porážce stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře (1620) byl Jan Jesenský jako jeden z vůdců českého odboje zatčen a odsouzen k smrti. Dne 21. června 1621 byl popraven na Staroměstském náměstí během masové exekuce 27 českých pánů. Jeho poprava byla snad nejkrutější. Nejprve mu byl vyříznut jazyk jako trest za rétoriku a diplomacii, poté byl sťat. Nakonec bylo jeho tělo lámáno a vpleteno do kola. Hlava pak vystavena s ostatními v koši po dobu deseti let.

Odkaz Jana Jesenského

Jan Jesenský zůstává v českých dějinách symbolem odvahy, vědeckého pokroku a boje za svobodu. Jeho přínos pro medicínu a vzdělanost je nepopiratelný. Byl jednou z nejvýraznějších osobností své doby a jeho tragický osud nám připomíná, jak těžce je vykupována svoboda slova a myšlení.

(redakce)

foto: wikipedia

Vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident
Lexie Ayers
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

The most complete solution for web publishing

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Podobné články